Jakiś czas temu zainteresowana niezwykłymi osiągnięciami 8-letniego chłopca w zakresie matematyki oraz poważnym brakiem myślenia arytmetycznego jego starszej siostry z wadą genetyczną zaczęłam zgłębiać tajniki naszego mózgu i intelektu. Jest to niezwykła wiedza, która pokazuje nam, jak unikatowym narzędziem jest nasz mózg. Są obszary, które pozostaną dla nas tajemnicą, ale wiele też nauka już potrafi powiedzieć o naszym najważniejszym organie, jaki mamy w głowie – mózgu.
Nasz centralny komputer to niezwykle plastyczna materia. Autorki we wstępie podają najbardziej podstawowe informacje na temat działania naszego mózgu, jego budowy i funkcji oraz zdolności rozwijania naszego potencjału intelektualnego. Jednak skupiają się głównie na 5 podstawowych obszarach, które możemy ćwiczyć bez względu na wiek: pamięć, koncentrację, wiedzę, język, kreatywność. Pamięć gromadząca, przechowująca i wykorzystująca informacje, jakie zdobywamy podczas naszego życia, wydaje się być najbardziej znanym obszarem, który powszechnie uznajemy za kluczowy w kontekście pracy nad sobą. Jednak nie tylko pamięć potrzebujemy ćwiczyć. Nasze funkcje poznawcze zawsze działają jako procesy, angażując wszystkie funkcje naszego intelektu jako sieć. Dlatego ważne jest, byśmy byli wciąż aktywni intelektualnie w różnych obszarach.
Książka, którą dziś polecamy, to zbiór prostych zadań rozpisanych na cały miesiąc, czyli na 31 dni. Poprzez zadania, gry i zabawy intelektualne będzie ćwiczyć nasz umysł, poprawiając jednocześnie jego działanie i funkcjonowanie. Ważne, by zadania wykonywać systematycznie i codziennie, tak by powtarzalność ćwiczeń potęgowała efekty. Każdy dzień jest opatrzony datą, godziną i nawet ten zapis jest już treningiem pomyślanym w taki sposób, by uaktywnić nasz mózg np. godzinę rozpoczęcia ćwiczenia musimy zaznaczyć na tarczy zegara lub zapisać ją słownie. Każdy dzień zawiera 5 – 9 ćwiczeń, które są tak dobrane, by w szczególny sposób uaktywnić poszczególne funkcje intelektualne. I tak na rozgrzewkę mamy kilkadziesiąt prostych dwuskładnikowych działań matematycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie), które robimy na czas, ze stoperem. Potem mamy m.in. zadania językowe poprawiające naszą wiedzę, spostrzegawczość, koncentrację oraz zadania z innych dziedzin. Z czasem, w kolejnych dniach zadania zdają się powtarzać, ale zostały tak zmyślnie napisane, byś poprawiał swój wynik czasowy, ale i trudność zadań się nieco zwiększa. Wymagają więc z czasem wciąż większego – choć prawie niewyczuwalnego – znaczniejszego wysiłku. I choć generalnie są to dość proste ćwiczenia, ich atrakcyjność polega na zróżnicowaniu. Mamy zatem zadania matematyczne, geometryczne, językowe, badające nasze podstawowe zasoby wiedzy ogólnej, pobudzające kreatywność – wychodzenie ze schematów myślenia, zagadki logiczne. Wszystkie ćwiczenie mają do zapisania wyniki i/lub czas. Autorki zwracają też uwagę na to, by pracować nad oddechem w czasie wykonywania ćwiczeń na czas. Praca pod presją czasu bywa dla wielu osób trudna. W tym obszarze też możemy wykorzystać potencjał tej książki. Generalnie Trening intelektualny został tak ułożony, by był swoistym joggingiem naszego intelektu. Coraz dalej i trudniej, ale i coraz szybciej. Trenujemy naszą szybkość i wytrzymałość, czas reakcji i możemy widzieć po wynikach, czy miesiąc czasu coś zmienia w naszej sprawności intelektualnej.
Autorki na tyle dobrze umiały sprzedać swój pomysł na ten prosty trening intelektualny, że powstała podobna książka skierowana do dzieci oraz specjalna edycja dla seniorów, którzy z pewnością potrzebują aktywności intelektualnej, by jak najdłużej i jak najbardziej komfortowo funkcjonować umysłowo. Każdy z nas potrzebuje codziennej dawki różnorodnych bodźców, by dobrze funkcjonować. Kiedyś takim treningiem była „Rewia rozrywki” kupowana w kioskach „Ruchu”, zresztą do dziś obecna na rynku, w której były krzyżówki, sudoku, zagadki słowne, palindromy, wykreślanki i zagadki logiczne. Dziś mamy dostęp do wielu propozycji stymulujących nasz mózg w formie książkowej. Książka Trening intelektu jest jedną z lepszych w tej dziedzinie. Nagradzana wielokrotnie, mająca kilka wydań, nie starzeje się w swoich propozycjach. Ostatnie wydanie III poszerzone jest naprawdę doskonałą porcją zabawy, która nie tylko może nas rozwijać, ale i stać się też wspólną grą intelektualną dla nas i naszych przyjaciół. Wystarczy nam ołówek i kilkanaście minut dziennie, by skupić się na tym, jak myślimy i jak możemy polepszyć nasze funkcjonowanie.