Właściwie od zawsze ludzie interesowali się ludzką psychiką. Na przestrzeni wieków, lat próbowali definiować normy, odstępstwa od normy, zaburzenia, choroby, deficyty, ubytki, geniusz, ponadprzeciętne jednostki. Próbowali poznawać tajniki działania umysłu, duszy, próbowali znaleźć „ja” i jego miejsce w ludzkim ciele. Wiele teorii, które uważane były za jedynie słuszne, później okazywało się błędnych. Wiele nomenklatur i klasyfikacji zmieniało się kilkukrotnie. Wszystkie te działania miały i mają na celu zgłębienie tajemnicy istnienia człowieczeństwa w człowieku. W ciągu ostatnich lat rozwój technologiczny oraz dostęp do coraz bardziej specjalistycznych badań pozwoliły na zweryfikowanie wielu teorii. Dokładne poznawanie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odkryło przed naukowcami wiele nowych aspektów działania ludzkiego ciała i psychiki oraz różnych mechanizmów.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Ze względu na wiele odkryć w ostatnich latach temat zdrowia psychicznego staje się coraz popularniejszy na całym świecie. Aby pamiętać o tym, jak istotne jest nie tylko zdrowie naszego ciała, ale także, a może przede wszystkim psychiki, z inicjatywy World Federation for Mental Health, globalnej organizacji zajmującej się zdrowiem psychicznym, 10. października został ustanowiony Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Po raz pierwszy obchodzono go w 1992 roku. Przez pierwsze dwa lata obchody nie skupiały się wokół konkretnego tematu i miały na celu ogólną promocję działań na rzecz zdrowia psychicznego. W 1994 roku, z inicjatywy Sekretarza Generalnego Eugene'a Brody'ego, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony był pod hasłem „Poprawa jakości usług w zakresie zdrowia psychicznego na całym świecie”. Od tamtej pory co roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego prowadzony jest zgodnie z innym ustanowionym tematem. W roku 2021 dzień był obchodzony pod hasłem „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”, rok później tematem przewodnim było „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem". W tym roku 10 października wypada we wtorek, a hasłem, które będzie nam towarzyszyć, jest „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”. Temat ten został wybrany w głosowaniu. Poprzednie raporty Biura Praw Człowieka ONZ podkreślały, że osoby cierpiące na choroby psychiczne i osoby z niepełnosprawnością psychospołeczną doświadczają nieproporcjonalnie wyższego wskaźnika złego stanu zdrowia fizycznego i krótszej średniej długości życia.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest promowany i wspierany przez WHO. Według ich raportu na świecie prawie 50 milionów osób choruje na schizofrenię, a na depresję cierpi aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci ludzi w wieku 15–29 lat.
Pandemia Covid-19
Nie możemy zapominać, że szczególny wpływ na pogorszenie się zdrowia psychicznego wielu ludzi miała pandemia Covid-19. W dobie pandemii problemy związane z lękiem, depresją czy też zaburzeniami osobowości stają się dużo bardziej widoczne. Wielu naukowców w swoich pracach podkreśla skalę problemu, która uwidoczniała się bardziej wraz z przedłużającymi się obostrzeniami. Poczucie samotności, lęku, bezradności, żalu czy też gniewu to tylko kilka z symptomów nasilających się podczas obowiązkowych izolacji. Biorąc pod uwagę emocjonalny dystres spowodowany pandemią COVID-19, nie dziwi fakt, że objawy te są dostrzegalne we wszystkich krajach na świecie. Powstaje coraz więcej badań dotyczących przewidywań, jaki wpływ będzie miała pandemia Covid-19 na nasz dobrostan psychiczny. Jednak minie jeszcze wiele czasu, zanim będziemy mogli mówić o rzeczywistej skali problemu.
Projekt „Neglekt”
Po zgłębieniu tematu i rozmowie z profesjonalnymi, młodymi artystami postanowiliśmy stworzyć projekt, który pomógłby w zwróceniu szczególnej uwagi na tematykę zdrowia psychicznego. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, postanowiliśmy użyć środka przekazu, który trafia do osób w każdym wieku – muzyki i obrazu. Pierwszy teledysk z utworem pod tytułem „Być samotnym” ukaże się właśnie 10 października o godzinie 18:00 na platformie YT, aby dodatkowo promować Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dlaczego Neglekt? Jest to termin medyczny oznaczający zespół pomijania stronnego, czyli ignorowanie, niedostrzeganie połowy elementów (również własnego ciała), które znajdują się w polu widzenia, mimo zachowania sprawności wzrokowych. Aby pomóc w funkcjonowaniu osobom dotkniętym neglektem, potrzebny jest drugi człowiek, który uświadomi, „odkryje” pominiętą część świata. W codziennym pędzie każdy z nas niejako pomija drugą stronę świata, drugi punkt widzenia, drugiego człowieka – ciemną stronę księżyca.
Dlatego już teraz chciałabym zaprosić Państwa do zapoznania się z naszym projektem poprzez profil na Facebook’u. Bądźcie z nami w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10.10.2023 r. godzina 18:00!
Link do strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551800917291&sk=about
Link do premiery YT: https://youtu.be/6av1VSUSg9Y
Instagram: projekt_neglekt