Nadeszły wakacje. Każdy nastolatek marzył o tym czasie. Jedni nastolatkowie spędzają czas urlopu z rodzicami, inni na upragnionych obozach z rówieśnikami, podejmują swoją pierwszą lub kolejną pracę, jeszcze inni odpoczywają w domu, bo wyjechać nie mogą – organizując sobie czas w mieście lub na wsi. Na wakacje chcemy zaproponować kilka doskonałych pozycji książkowych, po które warto sięgnąć właśnie w tym wolnym, przyjemnym czasie. Niezależnie od tego, gdzie go spędzamy – w domu, na plaży, pod namiotem, w kurorcie czy na obozie. Książki, które mogą zmienić myślenie. Jedne z najlepszych pozycji na polskim rynku wydawniczym dla młodego człowieka. Książki ważne, na które warto mieć czas. Ale i doskonale napisane. Porywające, wciągające i mające w sobie moc. Może brzmi to zbyt patetycznie lub coachingowo, ale są takie książki, które rzeczywiście są oparte na ponadczasowych prawdach, których nie zmienia ani rozwój technologii, ani rzeczywistość, w jakiej żyjemy, ani nawet nasze osobiste doświadczenia. Nie jest łatwo o takie pozycje na polskim rynku wydawniczym dla młodzieży. Choć rynek jest pełen książek, to przedział wiekowy nastolatków jest najtrudniejszym do zagospodarowania.

Dziś chcemy polecić nastolatkom pozycję wyjątkową. Książkę, która jako jedna z niewielu mówi o tym, jak kształtować swój charakter, by stać się szczęśliwym człowiekiem. 7 nawyków skutecznego nastolatka Seana Coveya.

Sean Covey jest pisarzem, który doskonale wykorzystał dorobek swojego ojca, Stephena Coveya, którego przewodnik – a nie poradnik – stał się bestsellerem na całym świecie. 7 nawyków skutecznego działania Coveya jest obowiązkową lekturą dla osób chcących wejść na poziom życia, w którym będą osobami szczęśliwymi bez względu na okoliczności. Które dostrzegą głębokie prawdy o samych sobie i siłę, jaka drzemie w każdym człowieku, by uczynić swoje życie satysfakcjonującym bez względu na to, czy jesteś mamą zajmującą się home managementem, czy biznesmenem zarządzającym wielką firmą, czy artystą, czy sprzątaczką, motorniczym, pisarzem, nauczycielem, naukowcem, sprzedawcą, czy wykonujesz jakikolwiek inny zawód, czy pracę. To nie ma znaczenia, bo znaczenie ma to, KIM jesteś, i to, jak podchodzisz do siebie i innych. Sean Covey wychował się w domu, w którym powstała ta niezwykła książka. Po latach napisał jej adaptację dla dzieci i młodzieży. Muszę przyznać, że pozycja dla dzieci 7 nawyków szczęśliwego dziecka jest niezwykła. Mój syn ją uwielbia. Ale o niej napiszemy w następnym tygodniu.

Sean Covey, mimo iż wychował się w rodzinie jednego z najbardziej znanych mówców i twórców szkoły liderów Stephena Coveya, uznanego za jednego z najbardziej wpływowych Amerykanów w historii USA, sam przeszedł drogę wykształcenia biznesowego, by ostatecznie, pracując na różnych stanowiskach, zająć się zmianą edukacji na świecie opartej na przywództwie budowanym na zasadach według koncepcji ojca Stephena Coveya we Franklin Covey Education.

Kto czytał 7 nawyków skutecznego działania Stephena Coveya, ten z pewnością poleci pozycję dla młodych, która premierę miała w 1998 roku. Od tego roku książka przeszła lifting uzupełniony o zagadnienia uwzględniające powszechność używania Internetu. Dziś prezentujemy III wydanie Domu Wydawniczego Rebis z 2018 roku. Książka została przetłumaczona na 20 języków i wydana w milionach egzemplarzy na całym świecie.

7 nawyków skutecznego nastolatka. Obowiązkowy przewodnik dla młodzieży jest oparty o 7 kluczowych nawyków, które opracował ojciec Seana Stephen Covey: bądź kowalem swego losu, miej cel, najpierw najważniejsze, strategia wygrana – wygrana, najpierw zrozum – potem bądź zrozumianym, synergia, ostrzenie piły. To kluczowe nawyki, które oparte są na zasadach, które się nie zmieniają. Autor opisuje też wiele paradygmatów dotyczących nastolatków i ich paradygmatów o innych. W zwinny sposób każde zagadnienie okrasza przykładami z życia, tak że lektura jest nie tylko żywym przykładem zastosowania określonych narzędzi w życiu, by być w pełni sobą i być szczęśliwym z innymi, ale i umie osadzić ją realnie w życiu. Książka jest pełna humoru i zabawnych opisów, ale też ważnych i adekwatnych dla nastolatków sytuacji, z którymi spotykają się w domu, wśród przyjaciół i rówieśników, w szkole i wśród innych dorosłych.

Książka jest skierowana do wszystkich nastolatków, którzy czują potrzebę zmiany swojego życia na lepsze. Ale też do zagubionych, zrezygnowanych, niewierzących w siłę swojego serca i ducha. Dla wszystkich, którzy chcą wziąć życie w swoje ręce, którzy czują się zagubieni w swoich dorastaniu, którzy nie wiedzą, co zrobić i jak by było im lepiej w życiu. To doskonałe narzędzie, jak krok po kroku zrozumieć i zaakceptować swoje myślenie o sobie i innych i jak odnaleźć drogę w gąszczu propozycji na życie w dzisiejszym świecie. Autor umieścił w niej wiele propozycji do przemyślenia swojego życia – w formie ćwiczeń i przemyśleń. Jeśli czytelnik sięgnie po nie i poważnie potraktuje ich realizację, na pewno ma szansę na pozytywną zmianę. Książka nie jest więc zbiorem teorii, ale jest też poparta wieloma przykładami tysięcy nastolatków na całym świecie, którzy wdrożyli proponowane zasady i nawyki i dzięki nim osiągnęli taki poziom życia, który pozwolił im być szczęśliwszymi, osiągnąć zamierzone cele i spełnić swoje ukryte pragnienia o życiu, jakie chcieliby mieć.

Książka proponuje zmiany w kluczowych obszarach: wobec samego siebie, wobec innych i świata. Najpierw pokazuje ci, jaki jest twój stan rzeczy, a potem zaprasza do zmiany. Najpierw małymi kroczkami, od prostych ćwiczeń, by zobaczyć, czy zmiana jest możliwa i jak się czujesz w tej nowej sytuacji. Wszystko po to, by zbudować w człowieku zaufanie do samego siebie, by wykuć swoją życiową misję i się jej trzymać.

Dlaczego ten poradnik jest tak skuteczny? Wydaje się, że dlatego iż oparty jest na realnych sprawach, zasadach relacji międzyludzkich i możliwościach każdego człowieka. To nie kolejny poradnik, jak zostać milionerem, ale jak być skutecznym w tym, co się robi, bez względu na obszar działania. Autor chce dać młodym ludziom nie rybkę, aby się nasycili na jeden dzień – dobrą książkę napisaną z polotem, którą się przyjemnie czyta, ale chce dać młodym wędkę, która zapewni im sytość na całe życie. Książki Seana Coveya (np. 6 najważniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmiesz – też skierowana do młodych ludzi) uczą, jak się uczyć skutecznie, jak zwiększać swoje możliwości, wykorzystując swój własny potencjał. Tylko tak możemy zmieniać świat. Młodzi, w których tkwi największy potencjał tego świata, mają być podwaliną tego, jak będziemy żyć za kilkanaście lat. Im lepiej ukształtują swoje życie, tym w świecie, jaki nas czeka, będzie więcej szacunku do drugiego człowieka, będzie w nim więcej dobra.

Jednym z najważniejszych czynników, jakie przemawiają za pozycjami Coveyów, jest oparcie ich idei przywództwa, rozwoju osobistego na takich wartościach, jak prawda, szczerość, odpowiedzialność, pokora, spójność wewnętrzna, umiar, cierpliwość, prostota, wierność, pracowitość i złota zasada: nie czyń nikomu, co tobie niemiłe. Wykucie charakteru to podstawa w naszym życiu. „Najpierw my kształtujemy nasze nawyki, potem one kształtują nas”[1]. Warto podarować nastolatkowi książkę, która pomoże mu stać się KIMŚ – wyjątkowym, w pełni sobą, szczęśliwym z tego, kim się staje, i co może i ma moc uczynić ze swoim życiem. Czyż nie wszyscy o tym marzymy? To marzenie może być udziałem każdego z nas. Bez względu na wiek. Ale im wcześniej zaczniemy budować naszą samoświadomość, tym mniej czasu zmarnujemy w naszym życiu.

 


[1] Angielski poeta, Sean Covey, 7 nawyków skutecznego nastolatka, Poznań 2018, str. 25