To kolejna książka, która wpadła mi w ręce kilka lat temu, gdy szukałam dla swojej córki pozycji, która zmobilizowałaby ją do poszukiwań, jak poznać samą siebie oraz rozwijać swoje życie tak, by była szczęśliwym człowiekiem, świadomym siebie.
Książka Michała Zawadki nie jest jedyną pozycją skierowaną do młodych ludzi. To pierwsza część z 3 pozycji z tej serii. Kim jest autor? Michał Zawadka, jak sam pisze o sobie, to „optymista, autor, ekspert słowa, praktyk, mówca inspiracyjno-motywacyjny, przedsiębiorca”. Aktor, lektor, absolwent polonistyki i dziennikarstwa. Występował na scenach obok takich mówców, jak John C. Maxwell czy Brian Tracy, ale też obok polskich mówców Kamili Rowińskiej czy Mateusza Grzesiaka. Występował też w przedstawieniach teatralnych. Jednak największy rozgłos przyniosło mu zagospodarowanie przestrzeni dla młodych oraz dla dzieci, a tym samym dla ich rodziców. Michał Zawadka wpisał się na rynek wydawniczy niezwykłą serią książek napisanych w nurcie rozwoju osobistego. To jedyna tak wszechstronna jak na razie pozycja polskiego autora na polskim rynku wydawniczym. Większość pozycji, które ukazały się od tego czasu, to tłumaczenia zagranicznych autorów. Są wprawdzie pojedyncze publikacje dla nastolatków mówiące o ich problemach, ale żadna jak dotąd nie została przemyślana tak szeroko i nie podejmuje tak wszechstronnie tej problematyki jak „Chcę być kimś!”.
Książki te wydał autor przez stworzone przez siebie wydawnictwo Mind&Dream w 2016 roku. Seria „Chcę być kimś!” składa się z 4 części, a każda z nich dotyka innych zagadnień. Pierwszy tom mówi o tożsamości: kim jestem, jaka jest moja indywidualność, jak osiągnąć i po co stosować samodyscyplinę oraz co znaczy wierzyć w siebie. Kolejne części dotyczą innych zagadnień. Drugi tom omawia takie tematy, jak cele, czas, proaktywność i pieniądze (2017 rok). Trzeci porusza problematykę relacji, komunikacji, barier oraz autorytetów (2018 rok), ostatnia mówi o decyzjach, rozwoju, motywacji i sztuce myślenia (2020 rok). Niestety ostatni tom jest niedostępny, choć był zapowiadany. Ich atutem jest możliwość dobierania treści do naszych potrzeb. Możemy skupić się i przeczytać tylko te działy, które nas interesują, pomijając inne, w których czujemy się dobrze.
Czym się wyróżnia ta pozycja? Ostatnio pisaliśmy o książce Seana Coveya dla nastolatków utrzymanej w nurcie rozwoju osobistego. „7 nawyków skutecznego nastolatka” skupia się głownie na zasadach. Michał Zawadka w swojej serii koncentruje się na czymś innym. Chce poruszać najważniejsze obszary rozwoju młodego człowieka. I robi to bardzo konkretnie. Ze względu na dziesiątki godzin warsztatów dla młodych ludzi ma olbrzymie spektrum historii i przykładów relacji, jakie dostarczyli mu sami nastolatkowie. Przeprowadził wiele warsztatów rozwoju osobistego dla młodych pod identycznym tytułem „Chcę być kimś”. Dlatego bogato cytuje wypowiedzi młodzieży i przytacza ich doświadczenia. Co jeszcze bardziej wartościowe – są to historie bliskie, bo przeżyte przez młodych, którzy mieszkają w naszym kraju. Dlatego warto sięgnąć właśnie po tę pozycję, gdyż nie jest ona oderwana kulturowo, obyczajowo czy społecznie, jak niektóre książki tego typu pisane przez zagranicznych autorów.
Autor zwraca się do czytelnika na ty i stawia go w centrum tej książki, co pozwala mu nawiązać z nim relację bliskości. Często pisze w trybie rozkazującym, co pewnie młodym ludziom nie przeszkadza. Jednak starszemu czytelnikowi może wydać się to nieco nachalne. Jednak pamiętając do kogo jest skierowana lektura, nie uznamy tego za coś tak rażącego. Książka jest napisana lekkim, dynamicznym i swobodnym językiem. Sposób podawania treści jest jeszcze bardziej ukierunkowany na młodzież. Zawiera wiele podkreśleń, wypunktowań, elementów graficznych, czerpiąc z bogactwa myślenia graficznego. Poza tą nieco krzykliwą formą autor nie tylko podaje treści, ale od razu zachęca czytelnika do akcji z nimi. Ćwiczenia, listy, zadania znajdują się przy każdym kolejnym zagadnieniu. Młody człowiek może od razu skonfrontować siebie i swoje przekonania, czytając książkę. Zabawny i młodzieżowy styl wciąga czytelnika. Michał Zawadka zna młodych ludzi i wie, kiedy ominą dane zadanie, bo np. trudniej pisać o sobie dobre rzeczy, niż punktować swoje wady. Dlatego każe wracać do pewnych ćwiczeń. Te ważniejsze proponuje przerobić na różne sposoby.
Czy książka ta jest odkrywcza? Na pewno nie. Kto choć trochę zna pozycje z kręgu rozwoju osobistego nie odkryje w niej Ameryki. Krąży ona wokół znanych wątków z dziedziny samopoznania, rozwoju osobistego, ale ponieważ jest skierowana do młodych ludzi wyróżnia się sposobem podawania treści, który na pewno ich wciągnie. Jest dowcipna, przez co poważne zagadnienia są podane w przystępny sposób. Przebija z niej głęboka i szczera wiara autora w potencjał i wartość marzeń i pasji młodych ludzi. To dlatego, jak sam przytacza ich wypowiedzi, młodzi często mówią mu: „chciałbym, żeby był pan moim tatą”. Może więc warto, abyśmy jako rodzice pierwsi sięgnęli po tę pozycję? Zwłaszcza ci z nas, którzy lekceważą marzenia, deprecjonują pasje naszych nastolatków, uważając je za mało ważne i nic niewnoszące, nadmiernie przywiązując wagę do ocen w szkole? Jeśli jesteś takim rodzicem, który liczy tylko na czerwony pasek, a nie wspierasz marzeń i pasji swojego dziecka, zmień swój sposób myślenia. Przeczytaj tę lub inną książkę o rozwoju osobistym. A zobaczysz, że warto zmieniać swój sposób myślenia o sobie i swoich dorastających dzieciach. Nie zauważysz nawet, jak z małego dziecka wyrośnie człowiek, z którym musisz na nowo nawiązać relację – już inną, której wyznacznikiem stanie się partnerstwo. Dlatego im szybciej młody człowiek zacznie uświadamiać sobie, kim jest i co może osiągać swoją cierpliwą i wytrwałą pracą nad sobą, docenieniem swoich atutów, wyjątkowości, radzeniem sobie z presją rówieśników i otoczenia – tym szybciej stanie się nie tylko silniejszym, bardziej niezależnym, ale przede wszystkim szczęśliwym nastolatkiem.
Michał Zawadka zdaje sobie sprawę, że w tym procesie uczestniczy zwykle cała rodzina. Dlatego prowadzi warsztaty dla rodzin i młodych ludzi z zakresu rozwoju mentalnego. Dziś jak nigdy dotąd są nam potrzebne spotkania, kontakt z książką i rozmowy z drugim człowiekiem.
Polecam tę niezwykłą podróż w głąb siebie. Michał Zawadka poprowadzi nas w miejsca, gdzie poznamy najbardziej skrywane „ja” w nas samych. Jeśli wszyscy wkoło mają na wszystko wywalone – ty nie płyń z prądem. Zatrzymaj się i daj sobie czas na zmianę myślenia. Dopiero wtedy świat wokół ciebie się zmieni na lepsze.