Ostatnio prowadzi się wiele badań nad wydajnością i funkcjonowaniem naszego mózgu, który jest naszym centrum dowodzenia. Wciąż niepoznany i tajemniczy, jest nieustanną zagadką dla badaczy i każdego z nas. Próbujemy dowiedzieć się więcej i więcej, ale wciąż mówi się, że wykorzystujemy zaledwie kilka procent możliwości, jakie kryją się w naszej głowie.
Mózg to nie tylko doskonały komputer naturalny, ale i centrum dowodzenia naszej istoty. Potrzebuje więc również odżywiania. Dla prawidłowego działania potrzebuje około 30 mikroelementów. Niestety współczesna dieta obfituje w produkty wysokoprzetworzone, które są ubogie w te jakże potrzebne mikroelementy. Tym samym nasz mózg nie ma odpowiedniego paliwa, by prawidłowo funkcjonować. „Głód mózgu” objawia się obniżonym poziomem funkcji poznawczych oraz rozregulowaniem emocji. Badania prowadzone w tym obszarze pokazują, że zła dieta oparta na produktach przetworzonych jest uboga w witaminy i mikroelementy. Powoduje istotne konsekwencje zdrowotne: otyłość, cukrzycę, problemy z krążeniem. Okazuje się jednak, że zła dieta to nie tylko problemy tej natury. Zła dieta wpływa także na funkcjonowanie naszego mózgu. Nasz niedożywiony mózg pracuje o wiele gorzej. Mamy problemy z zapamiętywaniem, koncentracją, łatwo się rozpraszamy, jesteśmy drażliwi i nerwowi.
W Japonii prowadzono badania na grupie ponad 80 tysięcy pacjentów przez 15 lat, poddając kontroli ich odżywianie oraz ich kondycję psychiczną. Wyniki pokazały, że współczynnik popełnianych samobójstw był o połowę niższy u osób zdrowo się odżywiających w porównaniu z osobami mającymi złą dietę.
Jasne jest, że dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty może powodować skłonności do depresji, problemów z równowagą psychiczną i nastrojem. Pokuszono się też o daleko idące wnioski, że współczesna agresja słowna w przestrzeni publicznej wypływa właśnie z rozregulowanego systemu emocjonalnego oraz poznawczego. To nie tylko wina mediów, szybkości i ilości przetwarzanych informacji oraz mediów społecznościowych, ale i głodu mózgowego.
Czym więc najlepiej karmić nasz osobisty komputer? Najbardziej wartościowa jest dieta śródziemnomorska, bogata w owoce i warzywa, orzechy i pestki, zdrowe tłuszcze, np. olej z oliwek, a także w ryby i owoce morza. Zawiera mniejszą ilość drobiu oraz niewielką ilość czerwonego mięsa. Mózgowi należy dostarczać antyoksydantów (witaminy A, E), witaminy C spowalniającej procesy starzenia, tłuszczów nienasyconych, ale też witamin z grupy B, dużych ilości wody, cynku (koncentracja), magnezu (regulacja stresu), lecytyny wspomagającej pamięć, kwasu foliowego (dotlenienie mózgu) oraz kluczowych węglowodanów złożonych (będących paliwem dla mózgu). Mózg zużywa prawie 25 procent energii dostarczanej naszemu organizmowi (głównie glukozę i tlen). Spożycie słodyczy spowalnia nasz mózg, osłabia organizm, daje uczucie rozdrażnienia, nadpobudliwości, braku koncentracji i osłabienia pamięci. Jeśli przed dużym wysiłkiem chcemy dostarczyć mózgowi więcej paliwa, zjedzmy kostkę gorzkiej czekolady – zawiera antyoksydanty, magnez, cynk, potas, fosfor, a nie zawiera prawie wcale cukrów prostych.
Udowodniono, że w grupie pacjentów cierpiących na depresję, 1/3 pod wpływem zmiany diety na zdrową była w stanie remisji depresji już po 12 tygodniach. Podczas gdy w grupie kontrolnej tylko u 1/10 pacjentów (bez zmiany diety) poprawił się stan kondycji psychicznej.
Te 30 mikroelementów jest niezbędnych, by nasze neuroprzekaźniki (dopamina, serotonina) funkcjonowały prawidłowo oraz by regulować metabolizm.
Zdrowa dieta zmniejsza agresję, niepokój, łagodzi stres, drażliwość, wybuchowość. Zapewnia nam nie tylko prawidłowe funkcjonowanie naszej przemiany materii, krążenia, ale i naszych emocji i uczuć. Zdrowe odżywianie pozwala nam łatwiej pokonywać stres. Choroby cywilizacyjne są ściśle związane z tym, co jemy. Oczywiście dieta nie zastąpi często potrzebnego leczenia, ale może je mocno wspierać lub nawet zmniejszać rozmiar schorzeń. Zdrowe odżywianie poprawia nasz nastrój i ogólne samopoczucie, daje energię i siły do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, przez co mamy lepsze relacje z innymi, jesteśmy efektywni w pracy, nasz mózg pracuje lepiej, przez co mamy większe szanse na sukces osobisty i zawodowy.