Nie ma nic gorszego niż tropikalne upały za oknem, a ty z gorączką, bólem głowy i koszmarnym katarem nie masz siły wstać z łóżka. Wbrew pozorom letnie infekcje zdarzają się regularnie i to wcale nie musi być znana wszystkim od 2 lat infekcja. Zawsze zdarzały się ludziom letnie infekcje i do dziś są wśród nas. Jak sobie ulżyć w tak trudnych warunkach, gdy żar leje się z nieba, a nas trawi na zmianę gorączka, dreszcze oraz inne dolegliwości?
Najpierw warto uświadomić sobie, dlaczego także latem chorujemy. Wbrew pozorom mamy wtedy więcej okazji, by zachorować. Niestety, upalne dni sprzyjają gwałtownym zmianom temperatur, które są jednym z głównych powodów przeziębienia czy innej infekcji wirusowej. Wchodzimy z upalnego powietrza do klimatyzowanych pomieszczeń, włączamy klimatyzację w aucie, jemy i pijemy zimne napoje, chcąc sobie ulżyć. Jednak nasz organizm nie jest nawykły do takich zmian temperatury. Brak nam zahartowania. Zwykle lody i napoje z lodem pijemy tylko latem. A wbrew powszechnemu przekonaniu zimne napoje nie schładzają organizmu. Ich chłód przełamuje barierę odporności pierścienia gardłowego Waldeyera. Przyjrzyjmy się zatem, co nam pomoże w letnim przeziębieniu.
Gorączka w upał
Często infekcja przebiega z gorączką. W gorące dni to szczególnie dotkliwy objaw chorowania. Jednak organizm broni się sam przed infekcją. Gdy mamy stan podgorączkowy lub temperaturę do 38,5 stopni Celsjusza, warto próbować domowych metod na zbijanie temperatury. W upalne dni jednym z najlepszych sposobów będą zimne okłady ręcznikami, prześcieradłem lub chłodząca kąpiel (jednak należy pamiętać, by woda w wannie była zaledwie o 0,5 stopnia chłodniejsza od temperatury twojego ciała). Jednak gdy temperatura się utrzymuje, należy włączyć leki przeciwgorączkowe, a gdy one nie pomagają, w ciągu trzech dni zgłosić się do lekarza. W czasie gorączki na zewnątrz i podwyższonej temperatury możemy czuć, że zalewają nas fale gorąca i nadmiernie się pocimy. Podczas gdy w domu i tak jest gorąco, zadbajmy o wietrzenie pokoju, szczególnie w nocy, zmieniajmy pościel i pidżamę. Ubrania nośmy wtedy tylko z bawełny. Jeśli masz w domu klimatyzację, nie zmniejszaj temperatury, gdy masz gorączkę. Jeśli masz tylko wiatrak, on też może nieco zmniejszyć odczuwalność gorąca.
Należy wtedy pić ciepłe, a nie zimne napoje. Ciepły płyn ochładza nasz organizm. Pijąc ciepłą herbatę, wodę powodujemy rozszerzenie naczyń krwionośnych, organizm się poci i w ten sposób obniżamy temperaturę ciała. Zatem przygotuj sobie ciepłą herbatę z cytryną, sokiem malinowym i gdy nieco ostygnie (do 30–40 stopni), dodaj do niej miód, by zachować jego dobroczynne działanie.
Warto pomyśleć o nawilżeniu powietrza w pokoju, w którym odpoczywasz. Jeśli masz oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżenia, włącz ją lub użyj nawilżacza powietrza. Jeśli nie masz specjalnego urządzenia, rozwieś w pokoju duży, mokry ręcznik, który schnąc, zapewni ci odpowiednie nawilżenie w pokoju.
Ból gardła
Ludzie chorujący latem często cierpią na ból gardła. Czasami to angina, a wtedy nie obejdzie się bez antybiotyku i wizyty u lekarza. Jednak czasami mamy infekcję wirusową i tylko zaczerwienione gardło. Ból gardła możemy uśmierzać płukankami z szałwii czy rumianku, tabletkami na gardło czy aerozolami do gardła bez recepty. Jednak najważniejsze to dużo pić. Infekcje gardła najczęściej chwytamy przez wysuszoną śluzówkę gardła i osłabiony organizm (zmiany miejsca, klimatu, podróże). Łatwo wtedy o złapanie wirusa czy bakterii. Jeśli już mamy infekcję, pijmy dużo ciepłych napojów, wody, by uzupełniać płyny. Szczególnie jeśli pocimy się obficie. Jest to też ważne dla nawilżania śluzówki, by lepiej nawodniona skuteczniej wychwytywała patogeny, a tym samym byśmy szybciej zdrowieli.
Ból głowy
To częsty objaw infekcji zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej. Warto w upalne dni zadbać o maksymalny komfort, gdy czujesz się źle. Zasłoń nasłonecznione okna. Przyciemnienie w pokoju da ci ukojenie w bólu głowy. Ścisz to, co możesz. Śpij dużo. Jeśli to nie pomaga, zawsze możesz kilka razy dziennie nacierać skronie i kark Amolem. Musisz również dużo pić, bowiem niedobory płynów przy gorączce, poceniu się mogą dodatkowo powodować ból głowy. Jednak jeśli to nie pomaga, nie wahaj się wziąć leki przeciwbólowe.
Katar
Stara maksyma mówi, że „leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień”. Jednak katar potrafi prawdziwie uprzykrzyć życie. Dlatego bierz krople czy spraye do nosa. Jeśli masz inhalator, użyj go do udrażniania nosa. Stosuj olejki inhalujące drogi oddechowe, np. z eukaliptusa.
Odpowiednie odżywianie
W przypadku infekcji zwykle tracimy apetyt. Jednak organizm potrzebuje energii na walkę z wirusami lub bakteriami. Jedz raczej potrawy lekkostrawne, by nie obciążać organizmu trawieniem, który musi się uporać z infekcją.
Jak uchronić się przed letnim przeziębieniem?
Pij dużo płynów, szczególnie ciepłych. Jeśli jesz lody, uważaj z ich przełykaniem. Unikaj skoków temperatur w pomieszczeniach. Jeśli musisz przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu np. w biurze, zawsze miej ze sobą marynarkę, bluzę, sweter, które ci pozwolą regulować temperaturę ciała. Jedz dużo owoców i świeżych warzyw, by dostarczać organizmowi dużo witamin. Odpowiednio dużo odpoczywaj i dbaj o sen, by nawet latem być wypoczętym i móc cieszyć się urokami tej pory roku.