Coraz częściej zastaje nas sytuacja, że szef, praca, projekty oczekują od nas coraz więcej zaangażowania

Zrób listę

Najczęściej mamy wiele różnego rodzaju spraw. Warto je spisać, by zobaczyć, ile jest rzeczy do zrealizowania. Czasami brak zobaczenia ilości spraw sprawia, że czujemy się przytłoczeni ilością obowiązków.

Segreguj sprawy

Jak zrobisz listę, koniecznie podziel sprawy według priorytetów. Zrób najpierw to, co najpilniejsze lub najistotniejsze. Zacznij od poważnych i palących spraw. Potem przechodź do mniej ważnych i niekoniecznych do załatwienia od ręki.

Odhaczaj zrobione i załatwione

Ważne, byś zamykał pętle. To, co zrealizowałeś, zamknąłeś, odkładaj na bok. Sprawy zamknięte – pozostają z boku. Są jak zamknięte pętle, których nie trzeba otwierać. To, co zrobiłeś, odłóż.

Nie trać energii na sprawy nieważne

Staraj się odcinać od negatywnych emocji. Często duża ilość spraw związana jest z wieloma osobami, które mogą nas obdzielać swoimi uczuciami, emocjami i stresem. Zdarza się, że niepotrzebnie angażujemy w nie nasze emocje, punkt widzenia, nie nasze sprawy i konteksty. Dygresyjne sprawy potrafią wysysać z nas wiele energii. Niestety, czyjeś emocje szybko nas angażują i rozbijają nasze skupienie i koncentrację, która jest nam potrzebna do zrealizowania zadań. Dlatego nie pozwól się wciągać w nie swoje.

Wprowadzaj zawsze dobrą atmosferę

Często potrafimy skupić się na tym, co nas szybko absorbuje. Ludzka natura jest taka, że najszybciej i najłatwiej angażujemy się w silnie emocjonalnie sprawy. Niestety, najsilniej absorbują nas negatywne emocje. Ulegamy szybko ekscytacji, podenerwowaniu, szczególnie gdy zderzamy się z murem, trudnościami, niechcianym tokiem spraw. Jednak zawsze remedium na takie sytuacje jest szukanie tego, co nam pomaga być skutecznym i sprawnym. Zawsze tym kierunkiem jest szukanie dobrej atmosfery. Rozładowywanie napiętej atmosfery żartem, dystansem do siebie i spraw, które mamy do zrealizowania, może wnieść o wiele więcej, niż sądzimy. Czasami zbyt poważnie podchodzimy do życia w ogóle. Złapanie dystansu i uśmiech zawsze dają więcej niż nerwowość i nakręcanie spirali.

Deleguj sprawy

Nie musisz wszystkiego zrobić sam. Jeśli masz możliwość, deleguj sprawy i zadania. Nawet małe drobiazgi mogą ci ułatwić realizację spraw. Nie tylko praca pójdzie sprawniej, ale i ty zyskasz czas i więcej sił na dopięcie wszystkiego. Delegowanie zadań jest niestety jednym z trudniejszych sposobów realizowania zadań i pracy. Czasami wydaje nam się, że tylko sami możemy najlepiej zrealizować to, co robimy. Nie ufamy innym i nie umiemy dzielić swoich odpowiedzialności. Czasami brakuje nam fundamentalnej umiejętności współpracy z innymi. Warto więc spróbować zaufać innym i ich umiejętnościom oraz kreatywności, by osiągnąć więcej, niż sądzimy.

Odetchnij i spójrz na to jeszcze raz

Czasami wystarczy zostawić sprawy na godzinę, dwie, czasami na pół, by się przejść, zyskać dystans i potrzebne inne spojrzenie na coś, co wydaje się nas przerastać. Dobra kawa, spacer, chwila muzyki, kąpiel mogą dać nowy oddech i siły. Nowe spojrzenie może nas ocalić przed załamaniem i szaleństwem.