Mija nam już drugi miesiąc pracy po wakacjach. Pogoda robi się coraz bardziej wietrzna i deszczowa, słońce zachodzi za horyzont coraz szybciej, a wakacyjna opalenizna zdążyła zblednąć już jakiś czas temu. Codziennie mamy za to do czynienia z problemami dorastającej młodzieży, która coraz bardziej potrzebuje wsparcia, autorytetu i bliskości. A do tego dochodzi przecież jeszcze nasz podstawowy cel w szkole – nauczanie. Nie jest trudno – w takim połączeniu – o obniżenie nastroju, o zniechęcenie i obojętność. Bardzo wielu z nas dotyka jesienne obniżenie nastroju, jesienna depresja. Zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby zniwelować jej skutki, sprawić, abyśmy mogli być na nią zaszczepieni, odporni.

Nie ma oczywiście złotych rad jednakowych dla wszystkich, ale możemy dać sobie kilka rad, z których można skorzystać. Oto one:

1. Korzystaj z promieni słonecznych

Spędzaj czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza w ciągu dnia, gdy jest jasno. I to jest oczywiście często trudne do wykonania ze względu na przeładowane plany, zajęcia pozalekcyjne i korepetycje, których udzielasz, ale być może uda się chociaż w miarę możliwości umieścić swoje biurko czy przestrzeń do nauki blisko okna, aby korzystać z naturalnego światła tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

2. Regularna aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia pomagają w walce z depresją. Staraj się ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie. Możesz wybrać się na spacery lub biegi na świeżym powietrzu, uczestniczyć w zajęciach fitness lub jakiejkolwiek innej aktywności, która nie będzie związana z pracą. Regularny ruch poprawia samopoczucie, obniża stres i pozwala walczyć z nadmiernymi kilogramami. Warto poszukać czegoś dla siebie.

3. Zdrowa dieta

Jedz zdrowo, dbając o zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i białko. Unikaj nadmiernego spożycia cukru i przetworzonych produktów spożywczych. To są oczywiście rady, które można znaleźć wszędzie i słyszymy je zewsząd, ale nie są one pozbawione sensu i prawdy. Cukier działa jak narkotyk, a jego odstawienie – w dłuższej perspektywie – pozwala poczuć się lepiej i lżej. W naszej pełnej stresu i wysiłku psychicznego pracy zdrowa dieta jest czymś fundamentalnym. Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano, ale warto zacząć małymi kroczkami.

4. Zarządzanie stresem

Ucz się technik zarządzania stresem, takich jak medytacja, modlitwa czy ogólnie wyciszanie się. Pracuj nad swoją umiejętnością rozwiązywania problemów i podejściem do trudnych sytuacji w bardziej pozytywny sposób, bo to nie tylko poskutkuje lepszym samopoczuciem, odpornością na zmiany nastroju, ale również poprawi twoje relacje w pracy i sprawi, że będziesz lepszym nauczycielem.

5. Społeczna aktywność

Staraj się utrzymywać kontakty towarzyskie i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, nawet jeśli tylko przez telefon lub inny komunikator. Dzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami może pomóc w łagodzeniu objawów depresji, a przede wszystkim chroni nas od poczucia samotności i alienacji od otoczenia. Nauczyciel to istota społeczna i powinniśmy dbać o tę sferę naszej pracy.

6. Zadbaj o sen

Upewnij się, że masz regularny i wystarczający sen. Postaraj się iść spać i wstawać o tych samych porach każdego dnia. Unikaj konsumpcji kofeiny i alkoholu przed snem. Bardzo wielu z nas pracuje do późna, sprawdza prace klasowe, układa plany i analizuje dokumentację albo się dokształca. Warto zadbać o dobry, nocny odpoczynek.

7. Wsparcie psychoterapeuty

Jeśli odczuwasz poważne objawy depresji, nie krępuj się zwrócić się o pomoc do specjalisty. Terapia psychologiczna może być w pewnym momencie jedynym albo prawie jedynym skutecznym sposobem na radzenie sobie z depresją.

8. Ustal cele i utrzymuj rutynę

Planuj swoje zadania i cele na każdy dzień, co może pomóc utrzymać uczucie kontroli i celowości. Utrzymywanie regularnej rutyny może pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Nie oznacza to oczywiście robienie codziennie tego samego niczym Immanuel Kant, według którego rutyny można było nastawiać zegary.

9. Unikaj nadmiernego obciążenia pracą

Wiem, że wielu z was uśmiechnęło się, przeczytawszy tę radę, ale postarajmy się zapanować nad ilością pracy i nie pozwalajmy jej nas przytłaczać. Skupmy się na priorytetach i starajmy się wyważyć pracę z czasem dla siebie. Szanujmy swoje granice, to bardzo ważne.

10. Wsparcie społeczne

Znajdź grupę wsparcia lub kolegów w pracy, z którymi możesz dzielić się swoimi doświadczeniami i uczuciami. Wspólne rozmowy mogą pomóc w zrozumieniu, że nie jesteś w swoich trudnościach odosobniony, a inni mierzą się z podobnymi problemami.

 

Zrozum, że sezonowa depresja jesienna to realny problem, ale istnieją skuteczne sposoby jej przeciwdziałania. Ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, zwłaszcza w trudnych okresach, takich jak jesienna pora roku. Jeśli odczuwasz poważne objawy depresji, skonsultuj się z lekarzem lub terapeutą, aby uzyskać profesjonalną pomoc, i pamiętaj, że to żaden wstyd, a my nie jesteśmy niezniszczalni. Dbajmy o siebie z czułością!