Ledwo co skończyły się święta Bożego Narodzenia. Cały zakupowy i kuchenny szał jeszcze tkwi gdzieś w naszych głowach. Dla wielu osób jest to wbrew pozorom bardzo stresujący czas. Zamiast poczuć spokój i ciepło (o czym większość osób wspomina, wypowiadając utartą tradycyjną formułkę podczas składania życzeń), odczuwamy stres, zmęczenie, irytację i często idącą w parze złość. Presja związana z perspektywą „idealnych” świąt jest tak ogromna, że niektórzy już na początku grudnia stresują się, że nie wyrobią się ze sprzątaniem mieszkania, gotowaniem potraw i kupowaniem oraz pakowaniem prezentów. Ostatni tydzień przed świętami to jedna, długa walka o rzeczy i produkty sklepowe, a przecież kilka dni później siadamy do stołu z rodziną, zostawiając jedno miejsce dla niespodziewanego gościa i obdarowując się prezentami. Dwa dni świąt też nie dla wszystkich są łatwe. Czasami rodzinne kłótnie zamiast odpoczynku i ciągłe myślenie o jedzeniu sprawiają, że niektórzy z radością idą 27 grudnia do pracy.
Nie jest to koniec stresującego okresu. Ledwo zakończony okres świąteczny płynnie przechodzi w czas planowania Sylwestra. Jeżeli nie są to plany związane z jakimś wyjściem czy kolejnym spotkaniem, tym razem może z przyjaciółmi, przy stole, to pojawiają się plany związane z postanowieniami noworocznymi. Czego dotyczą te plany? Według statystyk w Polsce aż 72% respondentów biorących udział w ankiecie na początku 2023 roku zadeklarowało, że ma postanowienia noworoczne. Największy odsetek badanych zadeklarował chęć lepszego zadbania o zdrowie. Co ciekawe, 40% z nich wyraziło chęć skupienia się na celach finansowych. Wśród tych planów najczęściej pojawiały się postanowienia dotyczące:
- Oszczędzania na ważny zakup (39%)
- Podjęcia dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów (39%)
- Lepszego radzenia sobie z budżetem (37%)
- Rozpoczęcie inwestowania w swoją przyszłość (35%)
- Zwiększenia inwestycji (25%).
Statystyki zmieniły się jednak względem poprzedniego roku w postanowieniach związanych z fitnessem (24% vs 26% rok temu), hobby (24% vs 27% rok temu) lub samorozwojem (35% vs 40% rok temu).
W badaniach przeprowadzonych tydzień później okazało się, że około 8% badanych przyznało, że zdążyło już złamać swoje postanowienia, a 20% jeszcze nie zaczęło ich realizować. Brak wytrwałości w postanowieniach często związany jest ze zbyt dużą ilością postawionych celów. Czasami dotyczy to też celu, który w danym momencie jest nieosiągalny ze względu na niedopasowanie naszych zasobów siłowych czy też poznawczych do poziomu trudności naszego postanowienia. Często okazuje się też, że postanowienie nie było naszym postanowieniem, ale wynikało z chęci zmiany jakiejś innej bliskiej nam osoby, dlatego początkowa silna motywacja szybko zniknęła, a jak wszyscy wiemy z życia, bez motywacji do działania ciężko o jakiekolwiek efekty. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, planując jakiekolwiek postanowienia, powinniśmy zadać sobie kilka kluczowych pytań.
- Na czym nam najbardziej zależy?
- Czy mamy zasoby, aby osiągnąć nasz cel?
- Czy postawiony cel nie jest zbyt trudny (na dany moment naszego życia)?
- Czy jesteśmy w stanie w realny sposób znaleźć czas na realizację nowego celu?
- Czy mamy jasny plan, który pomoże nam w osiągnięciu celu?
- Czy nasza lista postanowień nie jest zbyt długa i obciążająca?
- Czy motywacja do zmiany wynika z nas, czy też z otoczenia?
Czasami warto jednak podejść do okresu noworocznego trochę z innej strony. Może, skoro jest to okres pewnego zamknięcia i otwarcia, warto skupić się na podsumowaniach. Jedną z takich metod jest znalezienie przestrzeni i czasu, aby usiąść na chwilę samemu. Na początku zebrać kilka najgorszych wspomnień z naszego roku, a potem te, w których czuliśmy się wyjątkowo. Później spisać nasze zachowania, których się wstydziliśmy, które wywołały w nas wyrzuty sumienia, oraz te, z których jesteśmy dumni, które przyniosły nam wiele radości i poczucia szczęścia i które zmieniły coś w naszym myśleniu. Po odczytaniu wszystkich tych wspomnień i przemyśleń dotyczących naszego życia bardzo możliwe, że w naszych głowach same z siebie pojawią się realne i wyjątkowe cele, do których będziemy dążyć z „czystą” motywacją.