Każdy czeka na upragniony urlop. Przepracowanie, stres, codzienne problemy powodują, że oczekiwanie na te kilkanaście dni spędzonych w innym otoczeniu, w innym kraju, w inny sposób niż zwykle jest niewyobrażalnie długie. Kiedy jednak przychodzi nam przeżywać czas wolny, potrzebujemy kilku dni, by się odblokować, odciąć od powiadomień, maili, obowiązków, które siedzą w naszej głowie. Dopiero po 5–7 dniach zaczynamy naprawdę odpoczywać. Adaptujemy się do nowego otoczenia, klimatu, pogody i zmienionego rytmu. Śpimy lepiej, uśmiechamy się więcej, jesteśmy mniej nerwowi, potrafimy zanurzyć się w nowej przestrzeni i wolnym czasie. Zaczynamy być zrelaksowani i bardziej otwarci na to, co nas otacza. Dlatego udany i skuteczny odpoczynek powinien trwać od 10 do 14 dni. Takie piękne dni szybko mijają. Urlop, podróż, wakacje są jak mgnienie oka. Powrót wiąże się ze zderzeniem z naszą często szarą rzeczywistością. Problemy nie zniknęły w czasie naszego urlopu. Może nawet nawarstwiły się zobowiązania i sprawy do załatwienia i przepracowania. Czy jednak możemy czerpać z tego czasu wypoczynku, by inaczej podejść do zostawionych spraw? Co poza tym kluczowym elementem – odpoczynkiem – daje nam urlop? Czy poza wyspaniem się i zobaczeniem wspaniałych krajobrazów, obiektów kultury, spotkaniem innych ludzi możemy zaczerpnąć coś więcej?

Otóż jeśli dobrze spędziliśmy czas urlopu, możemy sprawić, by powrót do pracy był nie tylko mniej bolesny, ale także będziemy ostatecznie bardziej twórczy dzięki tym kilkunastu dniom spędzonym poza domem i pracą.

Trudny powrót do rzeczywistości

Warto pamiętać, by wracając z urlopu, zostawić siebie jedno- lub dwudniowy bufor na spokojne przejście z czasu wakacyjnego w tryb pracy. Zostawmy sobie dzień lub weekend w domu po podróży. Będziemy mogli spokojnie wejść w tryb zawodowy. Wiele osób cierpi wręcz na pewnego rodzaju depresję pourlopową. Nie umieją się odnaleźć. Nie mogą się skupić i być efektywnymi, tym bardziej, gdy wracamy do zaległych projektów lub odłożonych na później przed samym urlopem. Ich wielość może nas przytłoczyć.

Warto mieć plan działania, by łagodniej wchodzić w obowiązki. A w nim zacznijmy od łatwiejszych spraw i projektów. Na pewno łagodniej wejdziemy wtedy na wyższe obroty w pracy.

Korzyści płynące z udanego urlopu

Odpoczynek – to czas naładowania akumulatorów. Każdy powinien dwa razy w roku być na urlopie. Wypoczęty pracownik to najlepsza inwestycja pracodawcy.

Redukcja stresu – nie ma lepszej recepty na stres, pracę w napięciu i w ciągłej presji czasowej jak właśnie regularny odpoczynek oraz dłuższe urlopy. Nie da się już wyeliminować stresu z naszego życia, ale możemy niwelować jego skutki i koniecznie dawać sobie czas w ciągu roku, by nie doświadczać go zupełnie. Takie podejście zdecydowanie wydłuży nam życie. Osoby dbające o swój odpoczynek i urlop rzadziej zapadają na choroby serca (ryzyko zawału zmniejsza się o niemal 50 procent u osób regularnie wypoczywających w weekendy i na urlopach), ale nie tylko. Są w grupie mniejszego ryzyka, jeśli chodzi o choroby autoimmunologiczne, psychiczne i wiele innych.

Kreatywność – czas spędzony w innym kontekście geograficznym, kulturowym uruchamia w nas inne sposoby myślenia i rozwiązywania zadań. Wyrwanie się ze schematów, utartych ścieżek uruchamia w nas kreatywność. Poznanie ludzi o odmiennych sposobach myślenia, innej formie wyrazu pozwala nam na inne spojrzenie. Mamy też więcej odwagi w tworzeniu nowych rozwiązań.

Pogłębienie motywacji – gdy realizujemy własne cele osobiste, oddajemy się swojemu hobby, podtrzymujemy pasje, o wiele łatwiej nam osiągać różne cele także w pracy. Nasza motywacja może być niezwykle mocno pobudzona przez dobry, spełniony urlop.

Warto zatem, by po udanym, satysfakcjonującym czasie odpoczynku nasze doświadczenia i spotkania, nasze emocje nie uleciały w niepamięć. Przechowujmy wspomnienia, wracajmy do nich podczas przeglądania zdjęć, dzielmy się swoimi doświadczeniami z innymi, by podtrzymać w sobie to, co ważne i nowe. Nasze przygody z podróży, urlopu mogą nas w pewien sposób przeformatować w myśleniu i odczuwaniu tego, co ważne i mniej istotne. Może to zmienić nasze postrzeganie wielu spraw i sposoby rozwiązywania problemów nie tylko w pracy, ale i w relacjach osobistych. Urlop daje nam niezwykle potrzebną świeżość myślenia i inne spojrzenie na to, co znamy i co mamy na co dzień. Korzystajmy z tego aspektu naszego rozwoju i sposobu zachowania dobrego zdrowia. Dbajmy o czas wolny w naszym życiu. Wyjeżdżajmy z naszego miejsca zamieszkania – jeśli nie mamy możliwości za granicę, to choćby zwiedzajmy piękne, różnorodne zakątki Polski, bo mieszkamy w niezwykle zróżnicowanym geograficznie kraju, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce zachwytu, relaksu i odpoczynku.