Przemiany społeczne, tempo pozyskiwania informacji, powszechność w dostępie do Internetu wszędzie i o każdej porze, nawet w telefonie na końcu świata, cyfryzacja życia od wielu już lat skutecznie zmieniają nasze życie. Także w podejściu do zdrowia, w tym oczywiście (jeśli nie szczególnie) do otoczonego wciąż wstydliwym tabu zdrowia psychicznego.

Gdzie najpierw sięgamy po pomoc i poradę? Dr Google staje się wszechobecnym i wszystkowiedzącym specjalistą. Dla wielu o wiele bardziej skutecznym niż dr House. Nie należy negować zupełnie tego źródła wiedzy, jednak musimy pamiętać, że nawet najlepsze, rekomendowane portale, strony www nie zastąpią porady lekarskiej. Wciąż najskuteczniejszą metodą i jak dotąd niezastąpioną niczym innym jest diagnoza lekarska, wywiad lekarski. W dobie kryzysu pandemii jednak nawet diagnozowanie pacjentów odbywa się częściowo poprzez porady online. Nie zastąpi to jednak potrzeby dodatkowego, osobistego konsultowania pacjentów i zlecania dodatkowych badań.

Gdzie w sieci możemy więc szukać rzetelnych informacji i porad?

  • Pomocne informacje dotyczące kryzysów psychicznych znaleźć można na stronie Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego. 
  • O tym, czym jest zdrowie psychiczne  i jakie są jego wyznaczniki dowiedzieć się można na stronie Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej. 
  • Dużo praktycznych informacji na temat różnego rodzaju problemów psychicznych znaleźć można na portalu wiedzy o psychiatrii i psychoterapii Psychiatria.pl
  • Na stronie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego znaleźć można wiele przydatnych artykułów dotyczących zdrowia psychicznego i jego zaburzeń.
  • Kompendium informacji na temat zaburzeń depresyjnych można znaleźć na stronie kampanii "Forum Przeciw Depresji", realizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 
  • Na stronie Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego można obejrzeć film na temat zapobiegania samobójstwom pt. "Życie warte jest rozmowy". [i]
  • Oczywiście wiarygodnym źródłem będzie Światowa Organizacja Zdrowia (zakładka zdrowie psychiczne).
  • Jeśli chodzi o dzieci i młodzież warto zwrócić uwagę na Ośrodek Rozwoju Edukacji, który na swojej stronie zamieszcza szereg wartościowych i rzetelnych wiadomości na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Wciąż najbardziej wiarygodne źródło wiedzy: lekarz specjalista/ terapeuta/psychoterapeuta/psychiatra.

Najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy jest niewątpliwie lekarz specjalista/terapeuta/psychoterapeuta. Spotkanie z nim, nawet w formie online, pozwoli nam zdobyć najwięcej informacji na temat zdrowia psychicznego lub ewentualnych jego zaburzeń. Takie spotkanie nie musi mieć charakteru terapii, ale konsultacji. Najczęściej pierwsze spotkania mają charakter informacyjny.

Trzeba przyznać, że lekarz lekarzowi nie jest równy. Jak rozpoznać dobrego psychoterapeutę? Doświadczenie, skuteczność leczenia czy terapii, miejsce pracy, praca naukowa pomagają nam właściwie ocenić pracę specjalisty. Warto sprawdzać wcześniej, do kogo chcemy się udać.

Innym źródłem informacji o zdrowiu psychicznym mogą być kampanie organizowane przez urzędy miast, urzędy marszałkowskie, a także te organizowane na szczeblu ministerialnym i państwowym. Instytucje odpowiedzialne za zdrowie publiczne organizują także miejsca, gdzie po pomoc lub wsparcie można się udać bezpośrednio. Takimi centrami pomocy są Centra Wsparcia Psychicznego organizowane w wielu miastach w Polsce przez Ministerstwo Zdrowia. Mogą się do nich udać osoby cierpiące w jakikolwiek sposób na zaburzenia lub choroby psychiczne lub też przeżywające kryzys psychiczny spowodowany lękiem, żałobą, stresem, jak i każdym innym źródłem przeżywanego kryzysu. Polecane są też Centra Interwencji Kryzysowej

Osoby bojące się skorzystać z bezpośredniej porady mogą zadzwonić na ogólnopolski telefon zaufania: antydepresyjny tel. zaufania: 22 654 40 41.

 

[i] https://zdrowie.pap.pl/byc–zdrowym/gdzie–mozna–znalezc–wiarygodne–informacje–o–zdrowiu